Mousse kocke sa čokoladom i narandžom

Sastojci:Za biskvit:

180 g maslaca,100 g čokolade za kuvanje,4 jaja,100 g šećera,4 kašike oštrog brašna,1/2 kesice (6 g) praška za pecivo.

Za mousse od narandže:2 jaja,100 g šećera,350 ml soka od narandže,korica 1 narandže,1 kesica (10 g) želatina,300 ml slatke pavlake.

Za čokoladni mousse:2 jaja,50 g šećera,200 g čokolade za kuvanje (sa što većom procentom kakaa),500 ml slatke pavlake.

Za glazuru:100 g čokolade za kuvanje,50 g maslaca,3 kašike ulja,1 kašika vode.

Priprema:Biskvit:Maslac i čokoladu izlomljenu na kocke otopite na pari, ili u šerpici na najmanjoj vatri. Ostavite da se prohladi. Odvojite belanca od žumanaca. Žumanca sa šećerom penasto izmutite mikserom dok masa ne pobeli.

Dodajte prohlađenu čokoladu sa maslacem i još jednom sve dobro izmešajte mikserom. Potom dodajte brašno pomešano sa praškom za pecivo i sve zajedno izmiksajte.

Mutilice operite pa od belanaca umutite sneg uz dodatak prstohvata soli. Špatulom lagano umešajte sneg u čokoladnu smesu i sjedinite.

Pleh dimenzija 30×20 cm malo nauljite i pobrašnite, pa izlijte smesu i pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 20 min.

Mousse od narandže:Za kremu od narandže, pomešajte želatin sa 4 kašike hladne vode i ostavite da nabubri. Žicom izmešajte jaja, šećer, sok od narandže i rendanu koricu pa stavite posudu na paru i kuvajte konstantno mešajući žicom dok se ne počne zgušnjavati, oko 15 min. Sklonite sa vatre pa dodajte želatin otopljen na najmanjoj vatri.

Dobro izmešajte i ostavite da se prohladi. Posebno umutite slatku pavlaku u šlag, pazeći da ne premutite pa kašikom lagano umešajte u mlaku kremu. Kremu rjasporedite po biskvitu i stavite u frižider dok pripremate čokoladnu kremu.

Napomena: Možete koristiti sveže ceđeni sok od narandže ali i kupovni, mada će svakako krema biti ukusnija sa prirodnim svežim sokom.

Čokoladni mousse:Za čokoladnu kremu, žicom dobro izmešajte jaja sa šećerom pa stavite posudu na paru i kuvajte uz konstantno mešanje žicom 5-10 min. dok se ne počne zgušnjavati.

Potom dodajte i čokoladu izlomljenu na kocke i mešajte dok se sva čokolada ne otopi i dok ne dobijete finu glatku čokoladnu kremu. Skinite sa vatre i prohladite, mešajući žicom par minuta. Posebno umutite slatku pavlaku u šlag, pazeći da ne premutite i lagano umešajte špatulom u mlaku čokoladnu kremu.

Napomena: Pazite da čokoladna krema ne bude vruća da vam se šlag ne razvodni od topline.

Kremu rasporedite po ohlađenoj kremi od narandže i stavite kolač u frižider dok pripremate glazuru.

Glazura:Ubacite u šerpicu čokoladu izlomljenu na kockice, kao i ostale sastojke i otopite na pari uz mešanje. Pričekajte 5 minuta da se malo ohladi pa glazurom prelijte kolač.

Kolač možete dekorisati rendanom koricom, kriškama narandže, ili već po želji.Prijatno!Ako isprobate ove mousse kocke, obavezno mi javite vaše utiske. 🙂

Izvor:https://www.mysticcakes.com/

ZA SVE rođene između 1950. I 1980. GODINE

Pripadanje jednoj generaciji. Rođeni od pedesetih do osamdesetih…

  1. Možda vam je čudno ali svi mi rođeni između 1950. i 1980. godine smo rođeni normalni, iako su naše majke radile do posljednjeg momenta pred porođaj, pušile i jele konzerviranu hranu, nikada nisu radile test na dijabetes…
  2. Kao djeca vozili smo bicikle (jedno biciklo vozila su sva djeca iz ulice, nije svatko imao svoj) bez kaciga i nitko se nije povrijedio.
  3. U autu su nas vozili bez sigurnosnog pojasa i vazdušnih jastuka.
  4. Svi smo pili iz iste flašice Pepsi i Koktu i niko se nikada nije razbolio.
  5. Vodu smo pili kod komšije iz crijeva za zalivanje bašte a ne iz plastičnih flašica kupljenih u automatu i niko nije preminuo od toga.
  6. Jeli smo bijeli domaći hljeb, namazan džemom, mliječne sladolede, mast, pili sokove pune šećera. ali nitko nije bio debeo jer smo se stalno kretali, igrali se, skakali i to zamislite napolju, na ulici…
  7. Iz kuće smo izlazili ujutro i igrali se po cijeli dan “kaubojaca i indijanaca”, između dvije vatre, žmurke, preskakali lastiš, “janjine-slanine”, klikera, kocke i nismo nikad bili umorni, nikad nam niko od drugara nije bio dosadan i nismo pravili razlike među sobom.

Ko god je došao da se igra svi bi mu se radovali. Uvijek je bilo što nas je više to je bolje.

  1. Uveče kada se upali ulična rasvjeta bi bilo plakanja kada nas roditelji zovu da uđemo u kuću.
  2. Nismo imali mobilne telefone, a često roditelji nisu mogli da nas nađu ako se spustimo koju ulicu niže, ali nisu zvali policiju jer tada niko nije otimao djecu.
  3. Kada odemo negdje a ne javimo se roditeljima slijedio je koji šamar od majke ili oca ili par pljuski po turu ali nije bilo porodičnog nasilja već je to bila pouzdana vaspitna metoda da ti više nikad ne padne na pamet da ponoviš istu grešku.
  4. Mi nismo imali imaginarne prijatelje, naši prijatelji su bili pravi i nismo ih dodavali nego sticali!
  5. U autobusu na ekskurziji pjevane su pjesme, svirala se gitara i harmonika, bila je opšta galama i žamor jer mi smo zamislite razgovarali, smejali se, dijelili čips i sendviče i nemamo slike jer se nismo slikali – mi smo stvarali sećanja i to nitko ne može da nam izbriše.
  6. Nismo imali problema sa koncentracijom na času, niko nije vođen kod psihologa, nisu nam davali tablete protiv hiperaktivnosti.
  7. Nismo imali problema sa komunikacijom iako nismo imali internet, kompjuter, mobilni telefon; pričali smo međusobno svi u glas i odlično smo se razumjeli ponekad i pogledima. Mi smo se družili.
  8. Išli smo u školu pješke, po kiši i snijegu, grudvali se, pravili tvrđave od snijega, skakali po barama i blatu i niko nikada nije bio bolestan.
  9. Brali smo trešnje, zelene kajsije, komšijske lale i ruže, padali sa drveća, lomili tuđe prozore loptom, gađali se praćkom i iako je bio po neki polomljen zub, ogrebano koljeno ili posjekotina nikada nitko nije tužen niti je išao na sud zbog toga.
  10. Mnogo smo čitali stripove baš zato što su nam branili. Tako smo mnogo toga naučili jer filmove nismo gledali – Imali smo samo dva kanala. Nismo imali kablovsku, satelitsku, video rekorder ni DVD, ali smo imali maštu da od stripa razvijemo film u glavi.

Naime, posljednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u istoriji svijeta.

Naše generacije su dale najbolje pronalazače i naučnike do danas.
Imali smo slobodu, pravo na greške, uspjeh i odgovornost. I naučili smo da živimo s tim!

Ako pripadate nekoj od ovih generacija sigurno se sa sjetom sada sjećate svih tih divnih trenutaka odrastanja, zdravog i srećnog odrastanja!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*