Jeste li znali da su jagode toliko zdrave da mogu sprečiti nastanak raznih bolesti? Ukoliko niste alergični, nema razloga da ne počnete s konzumacijom ovog prekrasnog voća, koje je u ovo doba sveže i najzdravije.
Sezona jagoda je u toku, a ova namirnica sadrži puno korisnih sastojaka. Osim što su fine i osvežavajuće, jagode su pune vitamina i antioksidansa te sadrže niz supstanci koje štite naše zdravlje.
Donosimo vam glavne prednosti namirnice koja je poznata i kao kraljica voća.
Pomažu u sagorevanju nakupljenih masti
Crvena boja jagode sadrži antocijanine koji stimulišu topljenje nataložene masti. Organizam ih koristi kao gorivo i pomaže pri skidanju masnih naslaga.
Napravite i detoks vodu sa jagodama.
Poboljšavaju kratkoročno pamćenje
Već spomenuti antocijanin odgovoran je i za poboljšavanje kratkoročnog pamćenja. Istraživanja su pokazala da se kratkoročno pamćenje može poboljšati za čak 100% u 8 sedmica konzumirajući jagode svaki dan.
Malo kalorija – puno vlakana
100 grama jagoda sadrži samo 33 kalorije i čak 58 mg vitamina C što je 98% dnevnih potreba. Jagode su prepune vlakana, a spoj nitrata u jagodama potiče protok krvi i kiseonika u telu pa će ubrzati metabolizam i pomoći u mršavljenju.
Ublažavaju upale
Inflamacija ili upala uobičajena je reakcija tela na nadražaje koji mu ne gode, a jagode snižavaju nivoe C-reaktivnog proteina u telu koji ukazuje na upalu. Osobe koje pate od hroničnih upala mogle bi ublažiti simptome jedući jagode.
Smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti
Konzumacija jagoda snižava loš holesterol u telu što automatski smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti. Kao što je već spomenuto, ovo voće je prepuno vlakana i kalijuma koji su dokazano dobri za srce i krvni pritisak.
Jačaju kosti
Jagode sadrže kalijum, vitamin K i magnezijum koji su bitni za zdravlje kostiju, a biotin kao jedan od sastojaka pomaže u jačanju noktiju i kose.
Sprečavaju opadanje kose
Folna kiselina, vitamin B5, Vitamin B6 i elaginska kiselina sprečava gubitak kose. Pored toga, minerali poput bakra i magnezijuma pomažu u sprečavanju peruti i gljivičnih oboljenja kože glave.
Imaju anti-ageing efekt
Vitamin C koji se nalazi u jagodama potreban je za proizvodnju kolagena koji koži daje elastičnost. Sadrže i elagičnu kiselinu koja sprečava uništavanje kolagena i upale u stanicama kože, dva najveća neprijatelja mladog lica koji stvaraju bore.
Jačaju imunitet
Kao odličan izvor vitamina C, jagode spadaju u pet voćki najbogatijih antioksidansima. Sadrže više vitamina od narandži ili limuna, te čak i manje količine omega-3 masnih kiselina (u semenkama).
Super su za zdravlje očiju
Već nekoliko porcija voća poput jagoda može smanjiti rizik od makularne degeneracije, stanja koje rezultuje gubitkom vida.
Pomažu u borbi protiv raka
Vitamin C u jagodama jedan je od antioksidansa koji pomaže u prevenciji raka. Ovo voće bogato je flavonoidima koji se bore sa kancerogenim stanicama i ujedno sprečavaju njihovu sposobnost da se umnože.
Probavni sistem
Vlakna su neophodna za zdravlje probavnog sistema, a jagode u jednoj porciji sadrže 2g vlakana. Ukoliko u telo ne unosite dovoljno vlakana, može doći do zatvora i upale creva, što zahvata gotovo 50% osoba starijih od 60 godina. Vlakna su odlična za sprečavanje nastanka dijabetesa tipa 2 jer usporavaju apsorpciju glukoze u krv.
Pospešuju mršavljenje
Gubitak kilograma je jedan od najboljih načina da sprečite nastanak dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti. Jagode su niskokalorične, sadrže svega 28 kalorija u jednoj porciji, ne sadrže masti te imaju nizak nivo natrijuma i šećera. Jagode sadrže prirodne šećere, ali ih ima malo, 4g po porciji a ukupna količina ugljikohidrata je jednaka polovini kriške heba. Pojedite šaku jagoda i unećete znatno manje kalorija nego grickalicama.
Jagode su i namirnica koja vam pomaže da ostanete hidrirani.
Dobre su za prenatalno zdravlje
Folna kiselina se preporučuje svim ženama koje žele zatrudniti, kao i onima koje već jesu trudne. Jagode u jednoj porciji sadrže 21mcg folne kiseline, koja je važna za razvoj djeteta te prevenciju od nastanka raznih poremećaja.
Dobre su za kožu
Slobodni radikali su, s godinama, sve štetniji po kožu. Ovaj proces sličan je rđanju metala izloženom delovanju vazduha. Vitamin C i antioksidansi u jagodama pomažu da se uspori taj proces.
Napravite sami masku za lice
Izgnječite šaku jagoda i dodajte im kašičicu meda i pola čaše surutke. Nanesite ovu smjesu na lice i ostavite da djeluje 15 minuta. Isperite mlakom vodom.
Djelovanje: jagode sadrže salicilnu kiselinu koja uklanja mrtve ćelije sa površine kože i čine je mekom.
Koristite ih u kozmetici
Sveže jagode otklanjaju neželjenu obojenost naših zubi, jednostavno žvakanjem nekoliko minuta. Potom se zubi isperu mlakom vodom sa prstohvatom sode bikarbone. Polovinom jagode možete da istrljate lice da biste ga izbelili. Na opekotine od sunca na koži možete utrljati sok od jagode, a potom isprati mlakom vodom.
Jagode su jaki alergeni
Pre svega budite oprezni jer jagode spadaju u namirnice koje oslobađaju histamine: otpuštajući histamin u organizam, kod osoba sa predispozicijom mogu da izazovu alergije, posebno urtikariju, s kojom se treba boriti na način da priviknemo organizam da jede jagode (naravno postepeno). Osobe sklone koprivnjači (posebno deca) treba da izbjegavaju jagode.
Pravila za kupovinu jagoda
Kako da znam da su sveže?
Ako su blistavo crvene boje i imaju kratke peteljkice sa svježim zelenim listovima oko nje.
Kako da čuvam jagode?
Najbolje je da budu na hladnom i suvom mestu. Da se ne bi zgnječile, najbolje je da ih držite u korpici. U frižideru će ostati svježe dva dana.
Mogu li da ih zamrznem?
Da! U frižideru će sačuvati svežinu deset mjeseci. Savet: poredajte jagode na tacnu i ostavite ih u frižideru tri sata, a tek posle toga ih napunite u kese. Tako ćete sprečiti da se zalepe jedna za drugu.
Kako da ih pripremam?
Da bi se sačuvali dragocjeni sastojci i aroma, i da sok ne bi iscurio, skinite peteljkice, a zasladite ih neposredno pre jela.
Zašto su toliko zdrave?
Zato što je dovoljno svega 200 grama ovog voća da biste pokrili dnevne potrebe za vitaminom C. Vitamini K, A i B, elementi u tragovima i biljne supstance jačaju imunološki sistem i sprečavaju oboljenja kardiovaskularnog sistema.
Bliži nam se leto i vreme je da skupljamo recepte za zdrave sladolede koje ćemo praviti za osveženje kada krenu vreli dani. Mi smo našli nekoliko recepata za zdrave sladolede gdje su glavni sastojci jagode, ali i neke druge namirnice.
I za kraj, jagode su veoma ukusne! Dodajte sveže ili zamrznute jagode u svoje šejkove i sokove. Poslužite ih za doručak uz tople palačinke, napravite namaz od avokada i jagoda ili ih jednostavno jedite same.
(Espreso)
Leave a Reply